Dowody osobiste
DOWODY OSOBISTE
Sposób załatwienia sprawy:
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w formie elektronicznej osobiście w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej, logując się na konto serwisu mObywatel.gov.pl, podpisując wniosek podpisem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym.
WAŻNE!!! dotyczy wniosku online osób powyżej 12 roku życia Po złożeniu wniosku online należy zgłosić się do urzędu, do którego został wniosek wysłany, w terminie 30 dni, żeby zakończyć proces wnioskowania –złożyć odciski palców i podpis. Jeżeli wniosek nie zostanie uzupełniony w tym terminie -nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpatrzenia).
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa rodzic, opiekun lub kurator. Wyjątek stanowi osoba małoletnia, która może złożyć wniosek samodzielnie nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego wymagana jest obecność osoby małoletniej jeżeli ukończyła 5 lat, osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie oraz osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Od osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która ukończyła 12 rok życia, pobiera się odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą elektronicznego urządzenia do pobierania odcisków palców. Nie zamieszcza się odcisków palców w warstwie elektronicznej dowodu osobistego osobie:
- która nie ukończyła 12 roku życia,
- od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobieranie odcisków któregokolwiek z palców,
- od której pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe.
Warstwa graficzna dowodu osobistego zawiera również odwzorowanie własnoręcznego podpisu osoby, która ukończyła 12 rok życia, z wyjątkiem osoby, która nie może złożyć podpisu.
O niemożności złożenia wniosku spowodowanej chorobą lub niepełnosprawnością, lub inną niedającą się pokonać przeszkodą wnioskodawca powiadamia organ gminy, który po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby,chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.W powyższej sytuacji, gdy złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego okaże się
nieuzasadnione, odmawia się przyjęcia wniosku w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę oraz poucza się go o konieczności złożenia wniosku osobiście w formie pisemnej.
Wymagane dokumenty:
- wniosek w wersji elektronicznej sporządzany w organie gminy.
- aktualna, kolorowa fotografia przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, odzwierciedlająca sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o dowód osobisty, wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek,
- dokument stwierdzający tożsamość np. paszport, legitymacja szkolna, a w przypadku osoby, która nabyła obywatelstwo polskie –dokument podróży (karta pobytu),
- na żądanie organu do wniosku należy załączyć poświadczenie obywatelstwa polskiego, odpis skrócony aktu urodzenia lub małżeństwa.
POUCZENIE dotyczące fotografii:
- fotografia powinna być kolorowa o wymiarach 35x45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowydo górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice,
- osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy. Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny, a osoba ta przedłoży zaświadczenie o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z właściwymi dla nich przepisami. Osoba może także załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub zaistniałego wypadku,
- osoba na fotografii jest przedstawiona bez okularów z ciemnymi szkłami. Osoba z wadą narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, o ile osoba ta przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć:
•kiedy upływa termin jego ważności -wniosek składa się co najmniej 30 dni przed upływem ważności obecnego dowodu,
•jeśli doszło do zmiany danych na obecnym dowodzie (np. zmiana nazwiska) -jak najszybciej,
•jeśli doszło do zmiany wizerunku twarzy, która utrudnia albo uniemożliwia rozpoznaniewłaściciela dowodu (np. operacja plastyczna twarzy) -jak najszybciej
,•jeśli doszło do utraty albo uszkodzenia obecnego dowodu -jak najszybciej.
Odbiór gotowego dowodu osobistego Dowód należy odebrać osobiście w urzędzie, w którym złożono wniosek. Osoba odbierająca nowy dowód osobisty przedkłada dotychczasowy dowód, o ile nie została zgłoszona jego utrata.Dowód osobisty wydawany:1/ osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych (do 13 roku życia oraz ubezwłasnowolnione całkowicie) odbiera rodzic albo opiekun prawny,2/ osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (13-18 lat oraz ubezwłasnowolnione częściowo) odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic albo kurator.
Opłaty
nie podlega
Tryb odwoławczy
W przypadku wydania decyzji o odmowie wydaniadowodu osobistego przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego w Warszawie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Inne informacje:
Dowód osobisty zwany e-dowodem posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego –potwierdza tożsamość iobywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Ponadto umożliwia posiadaczowi:
- uwierzytelnianie w usługach online za pomocą profilu osobistego,
- składanie podpisu osobistego,
- potwierdzanie obecności w określonym czasie i miejscu.
Spełnia również wymogi dla kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego.Dowód osobisty posiada warstwę graficzną i warstwę elektroniczną.Warstwa graficzna zawiera dane dotyczące osoby i dane dotyczące dowodu osobistego. Warstwa elektroniczna zawiera dane dotyczące osoby i dane dotyczące dowodu osobistego wraz z danymi je uwierzytelniającymi:
- certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia,
- certyfikat podpisu osobistego,
- certyfikat potwierdzenia obecności,
- przestrzeń umożliwiającą zamieszczenia kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego,
- dane biometryczne.
Użycie w/w certyfikatów jest możliwe po ustaleniu przez posiadacza dowodu osobistego własnych kodów:
- dla certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia -kod PIN 1 (4 cyfry),
- dla certyfikatu podpisu osobistego -kod PIN 2 (6 cyfr).
Zmianę kodów PIN 1 i PIN 2 można dokonać za pomocą dotychczasowych kodów lub kodu odblokowującego -kodu PUK.Certyfikat podpisu osobistego zamieszcza się w warstwie elektronicznej dowodu osobistego, osoby która posiada zdolność do czynności prawnych i przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego wyraziła zgodę na zamieszczenia tego certyfikatu, albo w przypadku osoby małoletniej, która ukończyła 13 rok życia zgodę tę wyraził rodzic, opiekun lub kurator.Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 12 roku życia jest ważny przez okres 5 lat od daty wydania dowodu osobistego.Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 12 rok życia jest ważny 10 lat od daty jego wydania.
Miejsce składania dokumentów i uzyskania bliższych informacji w w/w sprawie:Urząd Gminy Sońsk
ul. Ciechanowska 20, 06-430 Sońskpokój nr 1 i 2 (parter) tel. (23) 671-38-20
e-mail: jolanta.wyzykowska@sonsk.pl, g.drazkiewicz@sonsk.pl
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 671; zm.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1978 oraz z 2023 r. poz. 1234 i poz. 1941.),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2023 r. poz. 2798),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1431),
- Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 57 z późn. zm.).