Zameldowanie na pobyt stały obywatela polskiego
Zameldowanie na pobyt stały obywatela polskiego
Obywatel polski przebywający na terytorium RP jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego najpóźniej w 30 dniu, licząc od daty przybycia do tego miejsca.
Czynności zameldowania na pobyt stały można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika,
o ile został ustanowiony. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.
Wymagane dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport,
- wypełniony formularz „ Zgłoszenie pobytu stałego” (załącznik nr 1 – druk zgłoszenie pobytu stałego) z potwierdzeniem przebywania pod danym adresem dokonanym przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu złożony w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego,
- tytuł prawny do lokalu w oryginale (do wglądu) - dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być: umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu. Jeżeli osoba, która dokonuje zameldowania dysponuje tytułem prawnym do lokalu- sama dokonuje potwierdzenia faktu pobytu w lokalu.
- pełnomocnictwo ( jeżeli zostało udzielone).
Obywatel polski dokonujący zameldowania w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, dołącza dokument elektroniczny potwierdzający jego tytuł prawny do lokalu, a w razie niemożności jego uzyskania – odwzorowanie cyfrowe tego dokumentu, a obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołącza do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu, a w razie niemożności ich uzyskania – odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów.
Formularz meldunkowy może być również sporządzony przez pracownika organu gminy w postaci wydruku z systemu teleinformatycznego, w obecności osoby dokonującej zgłoszenia na podstawie danych zawartych w rejestrze PESEL oraz podanych przez tą osobę.
W przypadku załatwiania sprawy za pośrednictwem pełnomocnika, pełnomocnik dołącza do wniosku oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa oraz okazuje się dowodem osobistym. Opłata skarbowa – 17 zł w przypadku złożonego pełnomocnictwa.
Wymeldowania z dotychczasowego miejsca pobytu stałego można dokonać podczas zameldowania w nowym miejscu pobytu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego.
Zameldowania w stosunku do dzieci obywateli polskich zamieszkałych na terytorium RP, urodzonych na terytorium RP, dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia. Zameldowanie na pobyt stały następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia, w miejscu stałego pobytu rodziców albo tego rodzica, u którego dziecko faktycznie przebywa. W przypadku gdy rodzice dziecka nie mają żadnego adresu zameldowania, to zostaną pouczeni o konieczności dopełnienia obowiązku
Sposób załatwienia sprawy:
Niezwłocznie: czynność materialno-techniczna, Organ gminy wydaje z urzędu zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały, ważne do chwili zmiany miejsca zameldowania.
Opłata skarbowa:
Czynność zameldowania jest wolna od opłat.
Załącznik do pobrania:
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (j.t. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2411 ze zm.)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923 ze zm.)