Zasady i tryb nadawania nr PESEL
Zasady i tryb nadawania nr PESEL
Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL i rejestrze mieszkańców, nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, który stanowi numer PESEL.
Numer PESEL jest to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną, zawierający datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną, przy czym:
1) data urodzenia zawarta jest w pierwszych sześciu cyfrach w następującej kolejności: dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, miesiąc urodzenia wraz z zakodowanym stuleciem urodzenia oraz dzień urodzenia;
2) stulecie urodzenia kodowane jest poprzez dodanie do liczby oznaczającej miesiąc urodzenia:
a) liczby 80 – w przypadku osób urodzonych w latach 1800–1899,
b) liczby 0 – w przypadku osób urodzonych w latach 1900–1999,
c) liczby 20 – w przypadku osób urodzonych w latach 2000-2099
d) liczby oznaczające rok, miesiąc lub dzień, będące liczbami jednocyfrowymi, poprzedza się cyfrą „0”, z zastrzeżeniem zasady określonej w pkt 2;
4) numer porządkowy osoby zawarty jest w cyfrach od siódmej do dziesiątej, przy czym ostatnia cyfra numeru porządkowego zawiera oznaczenie płci: cyfrę parzystą (w tym „0”) dla kobiet, a cyfrę nieparzystą dla mężczyzn;
5) jedenasta cyfra numeru PESEL jest liczbą kontrolną umożliwiającą elektroniczną kontrolę poprawności nadanego numeru identyfikacyjnego.
Podstawowe informacje
- Numer PESEL nadaje minister właściwy do spraw informatyzacji w drodze czynności materialno-technicznej.
- O nadanie numeru PESEL z urzędu występuje:
- kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia w stosunku do dzieci urodzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- organ gminy właściwy do zameldowania na pobyt stały albo na pobyt czasowy,
- organ wydający polski dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport).
- W przypadku osób niewymienionych powyżej, a które obowiązane są do posiada numeru PESEL na podstawie odrębnych przepisów minister właściwy do spraw informatyzacji nadaje numer PESEL na umotywowany wniosek osoby zainteresowanej. Oznacza to, że na Wnioskodawcy ciąży obowiązek wykazania, że jest on zobowiązany do posiadania numeru PESEL na podstawie określonego przepisu prawa. Należy zatem wskazać konkretny przepis prawa, który zobowiązuje Wnioskodawcę do posiadania numeru PESEL. Wniosek o nadanie numeru PESEL, składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do dowolnego organu gminy.
- Wniosek o nadanie numeru PESEL na podstawie odrębnych przepisów przekazuje się ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Kogo dotyczy
Osoby fizyczne
Wymagane dokumenty
- Wniosek o nadanie numeru PESEL.
- Ważny dokument podróży (paszport) lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
- Dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku np. tłumaczenie aktu urodzenia, aktu małżeństwa.
Czas realizacji
Nadania numeru PESEL dokonuje się niezwłocznie po złożeniu stosownych dokumentów.
Opłaty
Nadanie numeru PESEL nie podlega opłacie skarbowej.
Informacje dodatkowe:
w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa w tej sprawie (opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, dzieciom, rodzicom, dziadkom i rodzeństwu).
Do pobrania:
wniosek o nadanie numeru PESEL
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (j.t. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 ze zm.)